Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii”

Dnia 15.06.2018 roku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs skierowany do uczniów klas policyjnych zatytułowany: „Policjanci w służbie historii”. Do konkursu zgłosiło się 113 drużyn z całego kraju, ale tylko 57 dokończyło zadanie zgodnie z regulaminem. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku znaleźli się na liście laureatów II edycji konkursu. To ogromny sukces szkoły, ale przede wszystkim uczniów: Marty Żółtowskiej, Dominika Parulskiego i Huberta Bihuniaka z klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym, którzy przygotowywali się do zadania pod czujnym okiem Pani Doroty Gut-Pacuszki, nauczyciela języka polskiego.

 

W ramach nagrody uczniowie wezmą udział w wyjeździe zagranicznym śladami historii policjantów i Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Punktem docelowym jest Miednoje. Wyjazd poprzedzony zostanie uroczystą galą, podczas której wręczone zostaną nagrody i podziękowania.

 

Prace zostały ocenione przez czteroosobową komisję jurorską w składzie: Karolina Kolbuszewska (IPN), Zbigniew Bartosiak (KGP), Arkadiusz Cisek(IPN) oraz Rafał Pękała (IPN). W związku z tym, że poziom prac był wysoki, komisja podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnień.

 

W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji, także sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Zdobytą w ten sposób wiedzę mieli przekazać innym poprzez opis miejsca pamięci, przedstawienie wybranej sylwetki policjanta i opracowanie żywej lekcji historii. Dopiero od niedawna, między innymi dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich, na jaw wychodzą wcześniej nieznane fakty, poznajemy bliżej historię losów policjantów, którzy zginęli na służbie.

 

Licealiści do projektu wybrali postać Tadeusza Tobolskiego z Kołozębia- posterunkowego Policji Państwowej, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w 1940 r. przez NKWD w Twerze. Wybór tego bohatera nie był przypadkowy. W Komendzie Powiatowej w Płońsku odbyło się spotkanie z Panią Teresą Marchel, siostrzenicą Tadeusza Tobolskiego. To wydarzenie stało się inspiracją do realizacji zadania konkursowego i nagrania krótkiego filmu ”Ocalić od zapomnienia”.


Konkurs okazał się nie tylko sukcesem uczniów klasy policyjnej, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją historii…


Opracowała: D. Gut-Pacuszka

Wygenerowano w sekund: 0.04
4,502,505 unikalne wizyty